2311/​49

Bertha Dorph (f. København 1875, d. Hillerød 1960)

“Vindue i Hellebæk”. Et åbentstående vindue med udsigt over vandet. Usigneret. Verso betegnet Bertha Dorph 1936. Olie på træ. 77×65.

Udstillet: Charlottenborg 1938 nr. 95.

Bertha Green uddannede sig som maler på private malerskoler i 1890'erne hos bl.a. Georg Seligmann, Peter Ilsted og Harald Slott-Møller. Derefter rejste hun, som mange af de øvrige kvindelige malere, ud i verden for at videreuddanne sig. Hun tilbragte et år i Berlin, hvor hun lærte at radere på Schinkelakademiet og debuterede under sit pigenavn Green på Den Frie Udstilling i 1899.

I 1900 giftede hun sig med maleren Niels Vinding Dorph (1862–1931) og kendes herefter som Bertha Dorph. Hun videreuddannede sig løbende både herhjemme og i Italien, Frankrig og England. I 1916 var Bertha Dorph medstifter af og sad i bestyrelsen for Kvindelige Kunstneres Samfund. I 1928 blev hun formand for Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, der var blevet oprettet i 1875.

Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger samt enkelte sømhuller langs kant. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

19 bud

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK