1951/315
Grødfad af stettinergods, dekoreret med fugl og stiliserede blomster, fane og øren med stregdekoration. 18/19. årh. Diam. 32 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gennemgående revne.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag
26 bud