1948/​8519

Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)

Interiør med en dansk Louis XVI bænk foran et vindue. Sign. monogram. Olie på lærred. 55,5×50,5. Uindrammet.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 658, 1999 nr. 191. Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2282.

Et minimal hul samt mindre ridser. Lærredet er dubleret.

Grafikeren Peter Ilsted, 25. november 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK