845/​114

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

Marine med damp- og sejlskibe ud for den skotske kyst. Sign. C. Frederik Sørensen 1863. Olie på lærred. 54×80.

I året 1863 tilbragte C. F. Sørensen en længere periode i og omkring den skotske kyst.

Skibet forgrunden er antagelig panserskibet “Rolf Krake”, som spillede en aktiv rolle i krigen mellem danmark og Tyskland 1864.

Malerier og skulpturer, 26. november 2013

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK