C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine med damp- og sejlskibe ud for den skotske kyst. Sign. C. Frederik Sørensen 1863. Olie på lærred. 54×80.
I året 1863 tilbragte C. F. Sørensen en længere periode i og omkring den skotske kyst.
Skibet forgrunden er antagelig panserskibet “Rolf Krake”, som spillede en aktiv rolle i krigen mellem danmark og Tyskland 1864.
Malerier og skulpturer, 26. november 2013