900/​163

Royal provenance

Heures a l'usage de la chapelle et paroisse du roy. Paris: Jacques François Collombat 1750. 12mo. Med inskriptioner. Indb. i samt. helbind af maroquin, med forgyldte dekorationer og helt guldsnit. Med Maria Leszinsca og kong Louis XV af Frankrigs super ex-libris på begge permer + Bellegarde: L'office de la semaine sainte. Paris 1736. 8vo. Indb. i samt. helbind af maroquin, med forgyldte dekorationer og helt guldsnit. I kassette. + Brevarium Pictaviense. Poitiers: Johannes Felicis Faulcon 1765. Indb. i samt. helbind af maroquin, med forgyldte dekorationer og helt guldsnit. (3)

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK