811/​454

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt i marts 2010 af Kroppedal Museum.

“Vejen gjennem Landsbyen. Naar Sneen smelter. Tunge, graa Skyer. Paa Vejen spadserer en Mand i Vinterfrakke og Skindhue sammen med en Kone med graat Shawl og stribet, sort Hovedtørklæde”. Sign. L. A. Ring 1907. Olie på lærred. 53×73.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 589.

Udstillet: Charlottenborg 1907 nr. 389. Det danske Kunststævne i Forum 1929, nr. 372 med titlen “Fra Baldersbrønde”. Charlottenborg, “Mindeudstilling for L. A. Ring”, 1933 nr. 162.

Litteratur: Peter Hertz, “L. A. Ring”, 1934 afb. s. 353, omt. s. 360–361.

Proveniens: Grosserer Adolf Holm (1929), dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen 352, 1949 nr. 56. Kunsthandler Valdemar Kleis.

Ældre Malerier, 10. marts 2010

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK