899/​306

Sino-tibetansk figur af lakforgyldt og rødmalt bronze i form af en Luohan siddende i mediterende stilling, nedslåede øjne, højre hånd i vitarka, på (separat) dobbelt lotustrone. 15/16 årh. Vægt 16500/26900 g. H. 36/51 cm.

NB! Provenance: Old Danish private collection. According to information from the Swedish city architect Salomon Sörensen, 1856–1937. Salomon Sörensen was Malmø's architect in the years 1893–1924. He collected Chinese and Japanese art most of his life. However it has not been possible to verify.

Proveniens: Gammel dansk privatsamling. Ifølge oplysninger fra den svenske stadsarkitekt Salomon Sörensen, 1856–1937. Salomon Sörensen var Malmøs stadsarkitekt i årene 1893–1924 og havde tillige en stor interesse for kinesisk og japansk kunsthåndværk, som han samlede gennem hele sit liv. Dette har dog ikke kunne dokumenteres.

Proveniens tilrettet 29/5.

Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020

Vur­dering

400.000–800.000 DKK

Hammerslag