Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)
Vase og skål af stentøj. Dekoreret med hhv. sort glasur med grønne og mørkebrune elementer og med guldharepelsglasur. Sign. Carl H. Stålhane -64 og -71. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sverige. Unika. H. hhv. 7,3 og 11,5. (2)
Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
31 bud