Christo (f. Gabrovo, Bulgarien 1935, d. New York City 2020)
“Package on a Table, project 1961–1988”, 1989. Sign. Christo, 54/100. Udgivet af Polígrafa, Barcelona. Litografi, serigrafi i farver med collage af stof, sejlgarn, hæfteklammer, blyantskolorering. Rag-papir monteret på 2-lags gråt karton. Bladstørrelse 81×60,5.
Litteratur: Schellmann 142.