2442/909
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Panto 50”. Et par pendler med kuppelformet skærm af klar akryl. Indvendige skærme af hvid- og rødlakeret metal. Formgivet 1977. Udført hos Verpan. Diam. 50. (2)
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 290.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bunden af ene lampe med stor gennemgående revne. To runde stykker til fastholdelse af skærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
801981 |