Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Panto 50”. Et par pendler med kuppelformet skærm af klar akryl. Indvendige skærme af hvid- og rødlakeret metal. Formgivet 1977. Udført hos Verpan. Diam. 50. (2)
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 290.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bunden af ene lampe med stor gennemgående revne. To runde stykker til fastholdelse af skærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024