2049/7013
Stående mandlig figur af udskåret sortpatineret træ, behængt med perlekæde. Ashanti/Akan. Ghana. H. 26 cm.
Proveniens: Ex. Bruno Frey, Frankrig. Ex. Ole Christensens samling, Danmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag