1950/​732

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ry 20”. Skænk af teak, underdel med seks større og mindre skuffer, overdel med to skydelåger. Tegnet 1954. Udført og stemplet hos Ry Møbler, 25. Feb. 1955. H. 180. B. 180. D. 52.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 10–11, november-december 1954.

Litteratur: Bygge og Bo, december 1954, s. 53.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK