Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)
“Seereise II - Reise zur See und mit der Bahn”. 1967. Usign. Trykt af Michel Cassé, Paris. Udgivet af von Galerie Krugier un Moos, Genève. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5×50,5. Uindrammet.
Litteratur: Koschatzky HWG nr. 25.
Papiret er let gulnet. Herudover god stand.
906972 | ||
924810 |