2121/​147

Figur af forgyldt lak på formentlig terracotta i form af Amitayus, siddende i dhyanasana på en dobbelt lotustrone med hænderne på skødet holdende en nektarvase. 19.-20. årh. H. 13,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på hår og kappe, samt flere mindre afslag

Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag