2249/744
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 71”. Sæt på tre stel af stål til indskudsborde. Plader medfølger ikke. Formgivet 1957. Udført hos Fritz Hansen, 1980'erne. H. 28/26,5/25. L./B. 28,5/27/25,5. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Top på borde mangler.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
22 bud