Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Cirkulært spisebord af Rio-palisander, opsat på runde ben med sko af metal. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, ca. 1970. H. 66,5. Diam. 130.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Almindelige tegn på brug, herunder ridser, mærker, pletter samt enkelte skjolder. Top med nogle mindre hak samt lette krakeleringer.
Moderne kunst og design, 8. september 2015
11 bud