2138/961
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
"Solbjerg”. Stor vase af fajance med cirkulære ornamenter i relief. Dekoreret med grøn glasur. Udført og stemplet hos Aluminia, 1577. H. 34. Diam. 24.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurdefekt på indersiden af munding, antageligt hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud