2108/1040
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 40. Diam. 38.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
14 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||