2108/​1040

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 40. Diam. 38.

Stand

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Kategori
Vur­dering

5.000–6.000 kr.

Solgt

Hammerslag

6.000 kr.  

14 bud

Tidspunkt Byder Bud
138907 6.000 kr.
910142 5.500 kr.
938561 5.000 kr.
910142 (Autobud) 4.800 kr.
938561 4.800 kr.
910142 4.600 kr.
938561 4.400 kr.
877132 4.200 kr.
800318 4.000 kr.
910142 3.800 kr.
877132 3.600 kr.
910142 3.400 kr.
802930 3.200 kr.
1051842 3.000 kr.