1947/​277

En samling rokoko skeer, bestående af 12 med violinformede skafter, laft graverede med rocailles og kæmninger, af bl.a. mester Rasmus Jørgensen Brock, borgerskab 1801.1843, København, samt antageligvis Anders Jørgensen Maler, 1759–1829, Tønder området. Desuden fire danske samt en skotsk ske, 19. årh. Vægt 900 gr. (17)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle med mindre buler. To skeer med halv laf i mørkere sølv (oxideret), evt. reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK