1947/277
En samling rokoko skeer, bestående af 12 med violinformede skafter, laft graverede med rocailles og kæmninger, af bl.a. mester Rasmus Jørgensen Brock, borgerskab 1801.1843, København, samt antageligvis Anders Jørgensen Maler, 1759–1829, Tønder området. Desuden fire danske samt en skotsk ske, 19. årh. Vægt 900 gr. (17)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle med mindre buler. To skeer med halv laf i mørkere sølv (oxideret), evt. reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag