1947/​277
En samling rokoko skeer. Forskellige mestre. Desuden fem fire danske samt en skotsk ske, 19. årh. Vægt 900 gr. (17)

Be­skriv­el­se

En samling rokoko skeer, bestående af 12 med violinformede skafter, laft graverede med rocailles og kæmninger, af bl.a. mester Rasmus Jørgensen Brock, borgerskab 1801.1843, København, samt antageligvis Anders Jørgensen Maler, 1759–1829, Tønder området. Desuden fire danske samt en skotsk ske, 19. årh. Vægt 900 gr. (17)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle med mindre buler. To skeer med halv laf i mørkere sølv (oxideret), evt. reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.900 kr.

1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.