879/​403

Bartholomeus Spranger, tilskrevet (f. Antwerpen 1546, d. Prag 1611)

Købt af Statens Museum for Kunst i maj 2018.

Herkules, Deianira og kentauren Nessus. Usigneret. Utydeligt betegnet. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 181×292 mm.

Sujettet er hentes fra Ovids metamorfoser og viser kentauren Nessus der flygter med den bortførte Deianira mens Herkules spænder den dræbende pil for buen. Kunstneren har skildret scenen i typisk manneristisk stil med langlemmede forvredne sammenslyngede figurer. Motivet kendes både fra et maleri af Spranger (Kunsthistorisches Museum, Wien; Metzler nr. 28) samt en tegning (Privatsamling, New York; Metzler nr. 124). De flydende brudte linjer og den hurtige penneføring er typiske for Sprangers tegninger fra slutningen af 1590'erne.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Tegnekunst på Nivaagaard”, 1983, nr. 69. Gengivet planche 69.

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK