Vilhelm Bille (f. København 1864, d. sst. 1908)
Fuldmåne over Knippelsbro. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 37×97,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 623, 1996 nr. 301.
Minimalt hul samt afskalning i nederste højre hjørne. Krakeleringer af varierende størrelse. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021