1815/​80

Antikt teltbånd Yomut-stammen(Yomut Igdir), central Asien(Turkmenien). Komplet og originalt nomadeteltbånd med bred variation af klassiske Yomut ornamenter. Teltbånd blev anvendt af nomaderne som ind- eller udvendig dekorationsfrise i Yurten(rundt nomadetelt). 19. årh.s anden halvdel. 1380×32.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Fynser i begge ender mangler, det fremstår med flere/mange mindre små huller/rifter/brud på grundvævet, samt mørke skjolder/pletter.

Ældre malerier og møbler, 9. april 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK