Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Stor bordlampefod af stentøj. Dekoreret med grøn og blå glasur med sorte og okkerbrune elementer. Sign. monogram, 15/942. Kgl. P. H. 28. Diam. 19.
Fodrand med et 3,5 cm. afslag med afslibning. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fatningsmontering medfølger ikke. 4. sortering.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021