895/​62

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Vej gennem skoven ved Bromølle”. 1899. Sign. monogram. Olie på lærred. 65×97.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 457.

Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker nr. 644.

Udstillet: Kunstforeningen, “Theodor Philipsen”, 1911 nr. 233.

Proveniens: Kaptajn S. A. Philipsen. (1911). Winkel & Magnussen auktion 67, 1929 nr. 156. Winkel & Magnussen auktion 306, 1944 nr. 278. Kunsthallen auktion 359, 1986 nr. 193 afb. s. 13. Bruun Rasmussen auktion 842, 2013 nr. 49 afb. s. 62.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag