2121/227
Kinesisk eksport terrin af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster og design. Hanke udformede som maskaroner. L. 35 cm. Derudover et ovalt underfad med sceneri L. 39 cm. 18/19. årh. (2)
Terrin fremstår med gennemgående revne.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag