Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, satinpoleret stjernefod af aluminium, stamme af stål, betrukket med koksgrå uld. Model 3316. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2006.
Stemplet Serienr. 5281614AEJT
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, s. 144 og 432–433, 438–439, 467, 471–472.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
20 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||