Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
To skitser i én ramme. Sign. monogram 15. Dedikation på bagsiden; Th. Bindesbøll, Gave til Carl Petersen fra museumsdirektør Karl Madsen. Akvarel og blyant på papir. Samlet lysmål 18×26.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Mindre fugtpletter. Mindre folder i papiret.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
34 bud