2005/767
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Armstol med profileret stel af mahogni, sæde betrukket med cognacfarvet skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Brud på keder.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud