1812/1616
Sølvbeslået usigneret engelsk flintlåspistol omkring 1740–60. krum kolbe med fin grotesk maske indlagt med velbevaret sølvtråd, ca. 18 cm. lang glat tvo-delt pibe i kaliber ca. 16,5 mm. med underliggende jernladestok holdt af 2 rørkner med fjeder i den bagerste. Piben stemplet kronet V og P på undersiden. (1)
Jernet lettere plettet, kolben revnet på den ene side.
Varia, 22. marts 2018
Vurdering
Hammerslag