2041/532
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med Bjørneglasur. Sign. Salto, 21474. Kgl. P. H. 9. Diam. 9.
Få overfladeridser. Indvendigt med spor af kalk.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud