2332/​526

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Skænk af mahogni, front med to skydelåger bag hvilke udtræksbakker. Stel med to udtræksplader med greb af sort ebonit, sider med greb af messing. Model 4122. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 96. B. 193. D. 60.

KK etiket nr. 14576.

Litteratur: Rigmor Andersen: “Kaare Klint møbler”, 1979, omtalt og gengivet s. 72–73.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 1, s. 337–339 og bind 2, s. 69.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et greb/knop med afslag på udtræksplade. Èn nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 8. august 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK