1844/​991

John Selbing (f. Kalmar 1908, d. Linköping 2001, fotograf og glaskunstner)

To vaser af klart glas med abstrakt graveret motiv. Sign. Orrefors S. 3664 LE 48 og 3679 C8H. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 21 og 24. (2)

John Selbing var fotograf hos Orrefors. Han formgav også enkelte glasvaser, skulpturer mv.

Almindelig patina, herunder ovefladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. oktober 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

420 DKK

420 DKK
400 DKK