H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Vinterdag med en ældre kvinde, der fodrer gråspurve. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 32×39,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 508, afbildet s. 246.
Behov for let overfladerensning og opstramning. Minimale krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. december 2021