2049/​280

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“Kamp mellem en dansk Lansener og en tysk Kyradser”. Sign. monogram 1836. Betegnet Fantasibillede af J. T. Lundbye, tilhører Oberst Lundbye. Pen på papir monteret i passepartout. Lysmål 26,5×41. Uindrammet.

Proveniens: Kunstnerens fader, oberst Joachim Theodor Lundbye (1778–1841).

Papiret er gulnet. Minimal revne i papiret.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag