2348/​726

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Salt- og peberbøsse, samt sennepskrukke af sterlingsølv. Stemplet monogram. Udført og mærket hos A. Michelsen. Mærket med årsbogstav hhv. S9=1968, R9=1967 og M9=1962. Formgivet for SAS Royal Hotel i 1957. Medfølgende sjældent særtryk af Arkitektur nr. 6, 1960: “Royal Hotel Copenhagen Denmark”, omhandlende indretning, inventar og interiøre, rigt illustreret. H. hhv. 4,5, 6, og 5,5. (4)

Litteratur: “Royal Hotel Copenhagen Denmark”. Særtryk af Arkitektur, nr. 6, 1960. afb. s. 37.

Brugs- og aldersslitage, herunder ridser, mærker og mørke overfladepletter. Saltbøsse med buler. Sennepskrukke indvendigt med brugstegn. Bog med plet for forside og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK