Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Et par lænestole med stel af teak, sæde og ryg med patineret flet. Formgivet 1950. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. (2)
Litteratur: Dansk møbelkunst gennem 40 aar, Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927–1966, Bd. 3, s. 152.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene stol med let løse samlinger og limrester. Flet med mindre defekter. Den ene stol med defekt samling ved højre forben.
Moderne kunst og design, 29. september 2020