12032/238
Søren Hansen
Lænestol med stel af bøg, sæde og ryg betrukket med lilla uld. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. 1940'erne. H. 79. Sæde H. 39. B. 65. D. 67.
Alm. brugsslitage, betræk med lys plet på sædet samt mindre hul på kant.
Kunst, antikviteter & design, 6. august 2020
Vurdering
Hammerslag