2043/​524

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 101”. Et par lænestole med medestel af rustfrit stål, sider, ryg og løse hynder med sort skind. Formgivet 1970. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense. (2)

Disse stole blev oprindeligt formgivet af Hans J. Wegner for Johannes Hansen i 1970 og senere relanceret i forbindelse Carl Hansen & Søn's 100 års jubilæum. Kilde: Carl Hansen & Søn.

Litteratur: Carl Hansen & Søn katalog, 2015.

Serienr. CH101–21A og CH101–21B. Certifikater medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Certifikater medfølger.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

25.000 kr.

Hammerslag