900/​160

Charles Dickens

The posthumous papers of the Pickwick Club. London: Chapman and Hall 1836 8vo. Med 43 raderinger af H.K.Browne (Phiz), Seymour og 2 af Buss. I eksemplaret er indsat ekstra illustrationer udgivet af E.Grattan, Paternoster Row fra maj til november 1837. Brunplettedesom vanligt. Indb. i nyt halvbind med orig. ryg påsat.

Vedlagt orig. håndskrevet note til Marcus Stone vedr. et møde. Sign. ”CD”. Dat. ”Sunday”. 1865. 3 linjer. 8vo.

En kort note fra Dickens til Marcus Stone (1840–1921), tegneren som leverede illustrationer til “Our Mutual Friend” og flere senere Dickens udgivelser.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK