1951/​357

Fynsk barok standur i kasse af egetræ. Base udskåret med sol. Værk med dato- og sekundangivelse samt bevægelig due. Sign. H. Fidscher. 18. årh.s slutn. H. 225.

Afbrækket liste i venstre side øverst (medfølger). Tre løse ben medfølger. Revne i soklen. Desuden almindelige brugs- og alderstegn. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK