1951/357
Fynsk barok standur i kasse af egetræ. Base udskåret med sol. Værk med dato- og sekundangivelse samt bevægelig due. Sign. H. Fidscher. 18. årh.s slutn. H. 225.
Afbrækket liste i venstre side øverst (medfølger). Tre løse ben medfølger. Revne i soklen. Desuden almindelige brugs- og alderstegn. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag