2204/62
Engelsk standur i kasse af egetræ, urskive af messing med timekrans af tin betegnet John Wise, London. 18. årh.s slutning. H. 198.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte revner i træet. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag