1643/32
Fladlåget brudekiste af egetræ med greb og beslag af messing, låg prydet med kronet monogram EH for Emilie Holsten Charisius. 19. årh. H. 68. B. 106. D. 52.
Proveniens: Baronesse Emilie Marie Frederikke Holsten Charisius (1834–1882), gift 1860 med Ove Sehested Juul, Ravnholt Gods.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier og møbler, 24. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag