1643/​32

Fladlåget brudekiste af egetræ med greb og beslag af messing, låg prydet med kronet monogram EH for Emilie Holsten Charisius. 19. årh. H. 68. B. 106. D. 52.

Proveniens: Baronesse Emilie Marie Frederikke Holsten Charisius (1834–1882), gift 1860 med Ove Sehested Juul, Ravnholt Gods.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger ikke.

Ældre malerier og møbler, 24. oktober 2016

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK