Arne Bang, Richard Jørgensen (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikalt riflet mønster i relief, dekoreret med grøn glasur med sorte elementer. Sign. monogram, 129. Låg af sterlingsølv med stiliseret knop af ben. Stemplet og udført hos Richard Jørgensen. H. inkl. låg 10,7. Diam. 8,5.
Krukke: øverste kant med fire minimale afslag samt ét mindre. Låg: almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker, minimal skævhed langs kant, stødmærke ved åbning til ske.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
10 bud