1950/141
Dansk jugend skål af sølv, indvendigt forgyldt, sider med gennembrudt og drevet dekoration i form af stiliseret bladslyng og blomstergrene, bund og ben med gennembrudt mønster. Indsats af blåt glas. Laurits Berth, København 1904. Vægt ekskl. glas 384 g. H. 6,5 cm. Diam. ca. 18 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ben let ujævne. Glasindsats med lille kantafslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag
18 bud