2037/925
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Rektangulært sofabord af massiv eg med sekskantede ben. Model ML 114. Udført hos Mikael Laursen, Århus. H. 48. L. 200. B. 63.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 8. september 2020
Vurdering
Hammerslag