Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Planche pour l'album Jeunes Peintres d'Aujourdhui”. Sign. Mortensen 52, 3/10. Serigrafi i farver. Lysmål 39×53
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 17.
Indrammet med passepartout. Papiret lettere gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
23 bud