Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)
Konkretion, ca. 1950. Stemplet RJ 57. Sortmalet jern. H. 60. B. 60 D. 45
Proveniens: Erik Olesen Samlingen, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 731, København 2004, kat. nr. 4.
(1272)
Moderne malerier og skulpturer, 3. december 2013