John Ellicott (f. London 1706, d. sst. 1772)
George III lygteur med spilleværk i benholt med montering af forgyldt bronze og messing, messing skive med buet top og en forsølvet skive med 'Strike-Silent', forsølvet timekrans sign. 'Ellicott London', midten af skiven med kalender, gennembrudt hjørneornemantik, blå visere af stål, værk med gentagelsesfunktion, spilleværk med otte klokker og en separat slagklokke. England, mid-18. årh. H. 65. B. 34. D. 22.
Urmageren John Ellicott var en af de dygtigste urmagere i det 1700-tallets England. Han blev valgt til 'Fellow of the Royal Society' og i 1762 blev han udnævnt til kongelig urmager.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020